Resultater

2006: Junior:
1. plads: DM i Linieløb
- DANMARKS MESTER
1. plads: DM i Enkeltstart
- DANMARKS MESTER
1. plads: DM i Holdtidskørsel - DANMARKS MESTER
1. plads: Kronborg - Bell Cup 5. afdeling
1. plads:SparNord etapeløb - 1. afd af Bell Cuppen - 1. etape
1. plads:SparNord etapeløb - 1. afd af Bell Cuppen - 2. etape:
1. plads:SparNord etapeløb - 1. afd af Bell Cuppen - 3. etape:
1. plads:SparNord etapeløb - 1. afd af Bell Cuppen - samlet resultat
1. plads: Youth Tour etapeløb - 3. afd. af Bell Cuppen - prolog
1. plads: Youth Tour etapeløb - 3. afd. af Bell Cuppen - 3 etape (enkeltstart)
1. plads: Youth Tour etapeløb - 3. afd. af Bell Cuppen - samlet resultat
2. plads: Kalundborg Løbet
5. plads: Kvickly Odder løbet - 2. afd. af Bell Cuppen
6. plads: Youth Tour etapeløb - 3. afd. af Bell Cuppen - 4. etape
9. plads: Youth Tour etapeløb - 3. afd. af Bell Cuppen - 1. etape
24. plads: Youth Tour etapeløb - 3. afd. af Bell Cuppen - 3. etape

Udlandet:
1. plads: Internationale Junioren Driedaagse van Axel - World Cup løb - samlet resultat
1. plads: Tour de Lorraine Juniors - World Cup løb - 1. etape 
1. plads: Internationale Junioren Driedaagse van Axel - World Cup løb - 3. etape 
1. plads: La Coupe du Président de la Ville de Grudziadz - World Cup løb -  2. etape
1. plads: Tour du Pays de Vaud - UCI løb -  1. etape 
1. plads: "15. Rund im Naturpark Hüttener Berge", Tyskland
1. plads: "Rund in Schinkel - Ost", Tyskland
2. plads: Internationale Junioren Driedaagse van Axel - World Cup løb -  1. etape
2. plads: Internationale Junioren Driedaagse van Axel - World Cup løb -  2. etape 
2. plads: La Coupe du Président de la Ville de Grudziadz - World Cup løb - 3. etape
3. plads: Tour du Pays de Vaud - UCI løb - 3. etape
5. plads: Tour du Pays de Vaud - UCI løb - samlet resultat

9. plads: Tour de Lorraine Juniors - World Cup løb - 3. etape 
16. plads: Tour du Pays de Vaud - UCI løb - prologen
17. plads: Tour de Lorraine Juniors - World Cup løb - 2.  etape
22. plads: Tour du Pays de Vaud - UCI løb - 2. etape 1. halvetape
26. plads: Tour du Pays de Vaud - UCI løb - 2. etape 2. halvetape
27. plads: Paris Roubaix Juniors - World Cup løb - 2. etape 2. halvetape
59. plads: Tour de Lorraine Juniors - World Cup løb - 4. etape
66. plads: Internationale Junioren Driedaagse van Axel - World Cup løb - 4. etape

Retur

Retur

2005: Junior:
Samlet vinder af Bell Cuppen (gennemgående junior cup)
6 sejre på landevejen + sejr i indledningsløbet samt 2 etape sejre
1 anden plads
2 trediepladser
10 øvrige placeringer i præmierækken - nr. 2 på den Jysk / Fynske statistik - på Junior Landsholdet

Udlandet:
Etape sejre i Liège - La Gleize (både holdtidskørsel og sidste etape)
Etape sejr i Keizer der Juniores
3. plads på første etape i Fredsløbet, Tjekkiet

Morten var den mest vindende danske landevejsrytter i juniorklassen

Vandt flere trøjer i både danske og udenlandske løb.

Retur

Retur

2004: Ungdom:
8 sejre i landevejsløb - bl.a. Sjællands Mester i linieløb - 3 etape sejre - sejr i træningsløb på Distrikt Sjællands træningssamling
1 anden plads
2 tredie pladser - bl.a. til DM i enkeltstart - havde samme tid som vinderen men var startet efter.
1 stk placering udenfor top 3 
Vinder af Hold Konkurrencen ved Ungdoms DM
Nr 1 på den Sjællandske point statistik - udtaget til Distriks Sjællands holdet og Landsholdet - oprykket til:

Junior:
1 sejr - det første løb han kørte i junior klassen
5 øvrige placeringer i præmierækken - var bedste ungdomsrytter ved Junior DM i enkeltstart

Udlandet:
nr 6 i Omloop Het Volk, Belgien samt vinder af bjergkonkurrencen.
Vinder af holdtidskørslen i U6 Cycle Tour, Tidaholm, Sverige samt vinder af den samlede holdkonkurrence
nr 3 i den individuelle konkurrence i U6 Cycle tour, Tidaholm, Sverige
Vinder af holdkonkurrencen i "ASVO Radjugendtour", Østrig, 2004
Nr 4 i den individuelle konkurrence  i "ASVO Radjugendtour", Østrig, 2004 

Retur

Retur

2003:

Ungdom:
6 sejrei landevejsløb – bl.a. Sjællands Mesterskabet i enkeltstart + 3 etape sejre
2 gange anden plads – bl.a. ved Danmarks Mesterskaberne i enkeltstart
1 gang tredieplads – U17 løb i Fredericia
12 stk
øvrige placeringer i præmierækken - udtaget til Distrikt Sjælland holdet. Havde flest placerings point i ungdomsklassen på Sjælland – kunne ikke rykke op i juniorklassen, da han var første års ungdomsrytter.

Udlandet:
Vinder af etapeløbet Østfold 2 dagars, Norge. Vandt samtlige 3 etaper. 
Nr. 4 i U6 Cycle Tour i Tidaholm, Sverige. Vandt 2 etaper: en linieløbsetape samt enkeltstarten. 
Nr. 34 i 6e Criterium Europeen des Jeunes i Luxembourg med 192 rytter til start.

Retur

Retur

2002:

Ældste Drenge 1:
2 gange anden pladser samt 2 andenpladser i etapeløb
3 gange tredie pladser
13 øvrige placeringer i præmierækken - udtaget til Distrikt Sjælland holdet - oprykket til:

Ungdom 2 klassen:
1 placering i præmierækken

Udlandet:
Samlet vinder af U6 Cycle Tour i Tidaholm, Sverige. Vandt 1 etape sejr
Samlet vinder af Østfold 2 dagars, Norge. Vandt 2 etape sejre og fik en 2. plads efter en klubkammerat.

Retur

Retur

2001 Ældste Drenge 2:
3 sejre i landevejsløb
2 gange anden plads
1 gang tredieplads
6 stk øvrige placeringer - rykkede op i Ældste drenge 1.

Udlandet:
Samlet nr. 5 i Østfold 2 Dagars - var yngste årgang

Retur

Retur

2000 Mellemste Drenge 1:
3 sejre i landevejsløb - bl.a Sjællands Mesterskabet i enkeltstart
2 gange anden plads
2 gang tredieplads
8 stk øvrige placeringer  - rykkede op 

Ældste Drenge 2:
1 stk anden plads
2 stk øvrige placeringer

Udlandet:
Samlet vinder af U6 Cycle Tour i Tidaholm, Sverige.

Retur

Retur

1999 Mellemste Drenge 2:
2 sejre

Startede med at deltage i cykelløb august 1999

Retur

Retur